top of page

BOTANICZNY HYDE PARK

Miejsce inspiracji dzieci kwiatów.

"A forest is much more than what you see," mówi ekolog Suzanne Simard. Drzewa rozmawiają: udoadnia w oparciu o prowadzone 30 lat badania. Fantastyczne wystąpienie TED.

Wykład o tym jak ważne są na naszym świecie grzyby. Pani Doktor opowiada o tym jakie by było życie bez grzybów, o ich relacji z roślinami oraz o tym jak rośliny i grzyby z mokradeł mogą ratować przed huraganem.

Artykuł odwołujący się do badań nad tym, jak muchołówki nie dają się nabrać kroplom deszczu i zamykają się, kiedy to faktycznie owad na nich usiądzie. 

Artykuły o właściwościach różnych roślin i grzybów, głównie lecznicze, moim zdaniem dość rzetelne źródło informacji. 

Film przedstawiający efektowne i interesujące zjawisko u roślin - efekt lotosu.

Mykolog Paul Stamets wymienia 6 sposobów jak grzybnia może pomóc uratować świat: oczyszcza zanieczyszczoną glebę, tworzy środki owadobójcze, leczy ospę a nawet grypę.

Artykuł z 2014 roku, zawarte w nim są wyniki badań Naukowego Studenckiego Koła Botanicznego "Zioło" z naszego wydziału Biologii, przedstawia on różnorodność gatunkową roślin na terenie kampusu UG w Oliwie. Zadziwiające jest to że na tak mały terenie naszego kampusu występuje tak wiele gatunków roślin, w tym kilka gatunków pod ochroną ścisłą i częściową.

Budując Arkę, Noe miał za zadanie zebrać wszystkie zwierzęta, ale czy ktoś pomyślał o roślinach?!

Znany Profesor Stefano Mancuso opowiada o świadomości u roślin. O ich relacjach z innymi roślinami, o odczuwaniu drgań, o tym jak wiedzą, w którą stronę się obrócić, aby znaleźć podparcie. 

Publikacja porusza kwestię sensu wycinki drzew zaatakowanych przez kornika, w celu ratowania lasu przed tym owadem. 

,,Taniec kwiatów"- film, który każdemu ukoi zszarpane nerwy ;) Z bliska ukazuje jak wygląda życie i ruch roślin.

Część roślin jest wiatropylna, inne świecą w ultrafiolecie, zaś dużo kwiatów zachęca do zapylania intensywnymi kolorami czy atrakcyjnym zapachem. Jednak to tylko kilka przykładów rozwiązań ewolucyjnych, aby zapewnić sobie przetrwanie gatunku... 

Przeciętny Kowalski kojarzy pyłek z wiosennymi alergiami. Jednakże, pyłek to nie tylko alergie, jego często niesamowity wygląd pozwala określić gatunek rośliny z której pochodzi, potwierdzić autentyczność antyków czy lekarstw, a nawet umożliwić poznanie prawdziwego sprawcy rożnych przestępstw!

Strona dotycząca wykorzystania kwiatów, które Linneusz w swoich pracach zaliczył do grupy Aequinoctales czyli roślin mających niezmienne pory otwierania i stulania płatków.

bottom of page